De Minimis – czym są i jak ważne są dla biznesu?

Jeśli to czytasz, masz już za sobą decyzję o ekspansji ze swoim produktem na rynek międzynarodowy. I bardzo dobrze. Skoro dzięki globalizacji i internetowi przed przedsiębiorcami staje tyle możliwości i tylu potencjalnych klientów, nie skorzystanie z takiej okazji, z punktu widzenia biznesowego, jest skrajnie nieodpowiedzialne. Ale też handel międzypaństwowy nie jest zawsze usłany różami, bo różne państwa oznaczają różne wyzwania i regulacje prawne. Dobrze więc znać jak prezentują się kwoty de minimis dla poszczególnych krajów.

Czym są de minimis?

Ale czym w ogóle są de minimis? Sięgnijmy na moment do historii. Sam termin pochodzi z Łaciny i oznacza coś tak trywialnego i małego, że prawo nie odnosi się do niego i nie bierze go pod uwagę. Nie jest to nowy termin. Używano go już od jakiegoś czasu, nas najbardziej będzie interesować to jakie ma on znaczenie dla międzynarodowego rynku e-commerce.

Dotrzyj szybko i bezpiecznie ze swoim produktem do zagranicznych rynków

Jak już wcześniej zauważyliśmy jednym z głównych aspektów, z którymi musimy się zmierzyć w handlu międzynarodowym są regulacje prawne w poszczególnych krajach. Na ich podstawie określane są cła i podatki, które określa kraj do którego towar jest wwożony. Normalnym jest, że państwa chcąc uchronić stabilność swojej gospodarki wprowadzają w życie opłaty, które zapobiegają napływowi zbyt dużej ilości poszczególnych produktów, które są zbyt tanie z perspektywy ich rynku w innych krajach. I tu właśnie pojawia się dla przedsiębiorców e-commerce małe światełko w tunelu w postaci de minimis.

Ułatwienie dla handlu międzynarodowego

W handlu międzynarodowym bowiem jest to określenie używane do określenia kwot, poniżej których produkty mogą zostać dopuszczone do obrotu na danym rynku bez żadnych dodatkowych opłat, które mogłyby je spotkać w urzędzie celnym. Znaczy to tyle, że jeśli dla przykładu sprzedawany przez nas produkt ma na danym rynku wartość poniżej ustalonej przez regulacje prawne w danym kraju kwoty de mimimis, zostanie on po pierwsze dostarczony do klienta szybciej i po drugie nie będzie się to wiązało z żadnymi dodatkowymi opłatami podatkowymi, bądź celnymi. W przypadku produktów o niższej, z perspektywy gospodarki wartości, zwyczajnie nie opłaca się przeznaczanie czasu i środków na ich procesowanie.

Kwoty de minimis różnią się w zależności od kraju. Każdy z nich może mieć inne spojrzenie na to, napływ jakich produktów chce zminimalizować. Co więcej wysokość kwoty de minimis może być różna dla opłaty celnej i podatkowej. Oto wartości de minimis, dla niektórych krajów, które mogą być interesujące z punktu widzenia e-commerce:

KrajDe Minimis CłaDe Minimis Vat/ Podatek
Arabia Saudyjska266 USD0 USD
Australia1000 AUD1000 AUD
Brazylia0 BRL0 BRL
Chiny2000 CNY0 CNY
Hongkong50 000 USD50 000 USD
Indie0 INR0 INR
Izrael75 USD75 USD
Japonia10 000 JPY10 000 JPY
Kanada20 KAD20 KAD
Nigeria20 USD20 USD
Katar0 USD0 USD
Korea Południowa150 000 KRW150 000 KRW
Nowa Zelandia 0 NZD0 NZD
Rosja1000 EUR1000 EUR
RPA0 ZAR0 ZAR
Turcja75 EUR75 EUR
Ukraina150 EUR150 EUR
USA 800 USD800 USD
Wietnam45 USD45 USD
ZEA1000 AED0 AED

Znaczenie dla e-commerce

Znajomość wartości de minimis dla kraju, do którego chcemy skierować swój produkt może się okazać kluczowa. W przypadku handlu w modelu B2C wartość transakcji jest zazwyczaj niższa niż ma to miejsce w przypadku B2B, oferowany przez nas produkt może zmieścić się pod ustaloną przez dany kraj granicą, czyniąc go bardziej pożądanym przez klienta ze względu na cenę i szybkość dostawy. Zwłaszcza, jeśli damy mu dodatkowo możliwość skorzystania z dostawy ekspresowej. Wiedząc, ze wartość wprowadzanego produktu na rynek, na który chcemy go sprzedawać nie będzie objęta kwotą de minimis mamy możliwość odpowiedniego dostosowania do tego faktu struktury cenowej produktu. Jeśli dodatkowo zakomunikujemy też wartość de minimis dla danego kraju możemy zwiększyć wartość koszyka zakupowego, jako że klient może zdecydować się na większe zakupy wiedząc, że nie będzie musiał zaprzątać sobie głowy procedurami celnymi.

Wartości de minimis, choć pochodzenie ich nazwy sugerowałoby coś innego, nie są wcale mało znaczącym elementem e-commerce.

Sprawdź gdzie w 2019 roku najlepiej udać się ze swoim biznesem

Kontakt Kontakt z Międzynarodowymi Specjalistami