Rok 2017 w logistyce.

Logistyka to jedna z najszybciej rozwijających się branż współczesnej gospodarki. Tu testowane są i wprowadzane w życie najnowsze wynalazki i odkrycia. Tu, jak nigdzie indziej, przyszłość staje się teraźniejszością. Przeczytaj jakie trendy i innowacje zagościły w logistyce w 2017 roku.

Kurier wchodzi do mieszkania

Zdarzało Ci się wściekać na kuriera, że przywozi kupiony przez ciebie produkt w godzinach twojej pracy? Albo pojawia się pod twoimi drzwiami akurat, kiedy jesteś na meczu albo z wizytą u rodziny? Logistyka i niektórzy dostawcy zdają sobie sprawę z twojej frustracji i powoli wprowadzają rozwiązania, które mogą cię zadowolić.

W 2017 roku zaczęto wprowadzać usługę, która pozwala kurierowi otworzyć drzwi twojego mieszkania, wejść do niego i zostawić przesyłkę pod twoją nieobecność. Usługa wystartowała w listopadzie w USA. Ale jak to? Ktoś obcy będzie mi się pałętał po mieszkaniu?

Spokojnie, ci, którzy chcą skorzystać z tej usługi, muszą kupić za, co najmniej, 250 dolarów kamerę i podłączony do wi-fi zamek do drzwi. Dopiero po zainstalowaniu tych urządzeń, będą mogli wybrać realizację dostaw do domu także pod swoją nieobecność.

Kamera w domu

Dostawca zadzwoni najpierw do drzwi lub zastuka, a jeśli nikt mu nie otworzy – zeskanuje paczkę z kupionymi artykułami. W ten sposób firma upewni się, że dostawca dotarł pod właściwy adres i zdalnie otworzy drzwi. Zainstalowana w domu kamera nagra dostawę.

Inteligentny zamek zainstalowany w drzwiach wejściowych będzie też można wykorzystać, by wpuścić do domu np. ekipę sprzątającą, osobę, która wyprowadzi psa na spacer, czy gości, kiedy nie ma nas w domu.

Niezły pomysł, prawda?

Egzoszkielet

To innowacja, która ma pomóc pracownikom magazynów. Chronić przed nadmiernym wysiłkiem i zapobiegać ewentualnym kontuzjom. Egzoszkielet jest to rodzaj uprzęży, którą wkłada na siebie magazynier. Dzięki temu wzmacnia on siłę swoich mięśni i może przenosić naprawdę ciężkie paczki bez narażenia się na urazy pleców czy kręgosłupa.

Pamiętacie „Iron Mana”? „Ubrany” w egzoszkielet pracownik magazynu może, już niedługo, wyglądać podobnie!

Egzoszkielet używany jest m.in. przez pracowników firmy Geodis a także testowany w DHL w Niemczech, został stworzony przez holenderską Laevo.

Automatyczny podnośnik

Projekt ILIAD (Intra-Logistics with Integrated Automatic Deployment)) rozwija nowy, całkowicie zautomatyzowany podnośnik widłowy, który może bezpiecznie i efektywnie pracować w magazynie razem z ludźmi.

Celem projektu tworzonego w prawdziwie międzynarodowym towarzystwie (pracują nad nim specjaliści z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Włoch i Niemiec) jest zbudowanie podnośnika, który nie będzie obsługiwany bezpośrednio przez człowieka. Prace są już tak zaawansowane, że prowadzenie go, na masową skalę, do magazynów na całym świecie to tylko kwestia czasu.

Chipy

Znaliśmy to do tej pory z ponurych powieści science-fiction, gdzie chipy wszczepione bohaterom miały zapewnić nad nimi całkowitą kontrolę. Teraz powoli staje się to rzeczywistością, chociaż może bez tak ponurego kontekstu.

Firma Three Square Market, handlująca maszynami do sprzedaży przekąsek i napojów, chce zatrudnionym przez siebie pracownikom wszczepiać mikrochipy. Chip ma zostać umieszczony między kciukiem a palcem wskazującym.

Nie mają one jednak służyć do śledzenia pracowników, nie są też rodzajem GPS. Chipy zawierają informacje, które może wykorzystać pracownik do wypełniania swoich obowiązków. Głównym zadaniem chipów jest ułatwienie pracy. Taki chip pozwoli pracownikowi na korzystanie z urządzeń biurowych, logowanie do komputerów czy nawet dokonanie zakupów w firmowej stołówce. Czas się zacząć bać?

Drony

Drony to ostatnio popularny trend w logistyce.Drony to, od dawna, czołowy trend w logistyce. 2017 przyniósł kolejne wydarzenia związane z tą technologią. W zeszłym roku flagowy projekt DHL Parcelcopter wykonał wiele lotów w Bawarii. W ostatnich 12 miesiącach drony wykonały ok. 70 lotów w Szwajcarii przewożąc sprzęt medyczny. Swoje kolejne zastosowanie znajdą w mobilnych magazynach – patrz niżej.

Latający magazyn

Klienci często skarżą się na długie oczekiwanie na paczkę. Nic dziwnego, skoro często kierowca musi stać w korkach, na światłach itp. Z odsieczą przyjdzie latający magazyn. Kilka firm przygotowuje taki projekt. Ma być to rodzaj sterowca, którego pokład zostanie zapełniony towarami.

Taki sterowiec będzie krążył nad miastami, a drony startujące z jego pokładu, będą dostarczały towar okolicznym klientom. Projekt ma na celu skrócenie, do minimum czasu, oczekiwania na przesyłkę. Wydaje się, że czasy, kiedy nerwowo wpatrywaliśmy się w komórkę, czekając na wiadomość od kuriera, odchodzą do lamusa.

Jak widać w 2017 roku sporo się działo w logistyce. Ciekawe czym zaskoczy nas najbliższe 12 miesięcy.

Już teraz wejdź w przyszłość logistyki i skorzystaj z usług DHL Express

Kontakt Kontakt z Międzynarodowymi Specjalistami